Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 3573 din data: 15-03-2011 pusa de Varga Dorin Silviu : · A venit primavara, oamenii ies la plimbare, eu, va adresez o intrebare:
-Cand credeti de cuviinta sa amplasati indicatoare cu limitare de viteza in zonele locuite (predeal,fluturilor din Vlaicu), sau trebuie sa se intample vreo tragedie ca sa se ia atitudine?
Problema e veche, rezolvarea lipseste..
Intrebarea nr. 3544 din data: 22-02-2011 pusa de Lionti Adriana : · Dacă un vecin ține un câine legat în holul comun al parterului, unde face mizerie, latră, și deranjează vecinii cu atât mai mult că blocul este de tip cămin de nefamiliști . Întrebarea este : CE SE POATE FACE PENTRU REZOLVAREA PROBLEMEI ??
vă mulțumesc .
Intrebarea nr. 3537 din data: 17-02-2011 pusa de Motoarca Dan : · As dori sa intreb motivul care ati asfaltat spatiul verde din fata blocurilor U1-U2 din Piata UTA
Intrebarea nr. 3534 din data: 17-02-2011 pusa de Utui Bogdan : · Buna ziua,
Va scriu in legatura cu locurile de parcare create in zona Furtuna din cartierul Aurel Vlaicu.
Exista si alte zone din acelasi cartier unde se pot construi asemenea parcari, la fel scoase la licitatie, si la fel de necesare, ma refer aici la zona din spatele blocurilor de pe str. Ursului, unde locurile care ar trebuie atribuite (destinate) tuturor locatarilor care doresc acest lucru, locurile sunt in schimb ocupate in mod abuziv si ilegal doar de o parte a locatarilor care au construite garaje fara autorizatii fiindca nu exista niciun fel de placuta cu nr. pe ele si pe alte locuri s-au construit gradini improvizate.
Nu ma deranjeaza ca ele exista, dar sunt ilegale si nu beneficiaza in mod egal totii proprietari de aceasta suprafata, astfel nu exista democratie.
De ce cred ca zona e potrivita pentru parcari? Pentru ca deja exista un parc si va multumim pentru acest lucru, dar revenind exista locuri in Arad unde nu mai exista posibilitatea construirii de parcarii iar masinile sunt parcate pe trotuarele strazilor si asa inguste, la fel ca si in acest caz, dar mai ales in zilele ploiase, tot noroiul de pe rotile masinilor ajunge si pe celelalte strazi si drumuri principale ale orasului, iar de aici incolo nu e deloc bine.
Astfel va scriu aceste randuri in speranta ca analizati posibiliatea construirii de locuri de parcare pentru a unui nr. de peste 30 de masini, locuri de parcare de care sa beneficieze mai multi locatari de cat in prezent si in special in mod legal, bineinteles contribuind la bugetul local platind pentru locul de parcare.
Va multumesc anticipat. Cu respect, Utui Bogdan
Intrebarea nr. 3528 din data: 15-02-2011 pusa de RUS MARIOARA : · In curtea interioara a blocului A11 la scara C sunt 2 copaci care necesita toaletare.Cui trebuie sa-i adresez o cerere pentru a se rezolva? Exista posibilitatea de a primi pamant si eventual gard viu pentru spatiul verde?Multumesc
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3573 din data: 15-03-2011 pusa de Varga Dorin Silviu : · A venit primavara, oamenii ies la plimbare, eu, va adresez o intrebare:
-Cand credeti de cuviinta sa amplasati indicatoare cu limitare de viteza in zonele locuite (predeal,fluturilor din Vlaicu), sau trebuie sa se intample vreo tragedie ca sa se ia atitudine?
Problema e veche, rezolvarea lipseste..
|
Raspuns din data de 07-04-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Sesizarea dumneavoastra a fost supusa atentiei Comisiei de Sistematizare a Circulatiei din Municipiul Arad in data de 31.03.2011 hotarandu-se urmatoarele:
Comisia respinge solicitarea, circulatia pe drumurile din oras este reglementata de lege la 50 km/h.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3544 din data: 22-02-2011 pusa de Lionti Adriana : · Dacă un vecin ține un câine legat în holul comun al parterului, unde face mizerie, latră, și deranjează vecinii cu atât mai mult că blocul este de tip cămin de nefamiliști . Întrebarea este : CE SE POATE FACE PENTRU REZOLVAREA PROBLEMEI ??
vă mulțumesc .
|
Raspuns din data de 17-03-2011 : Stimata doamna,
Urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
O echipa din cadrul Politiei Locale Arad, s-a deplasat in data de 28.02.2011 la locatia indicata in jurul orelor 16:00.
In urma verificarilor efectuate la fata locului, politisti locali au luat legatura cu reclamatul care a recunoscut faptul ca detine un caine de rasa pe care nu il tine in apartament ci in casa scarilor. Mentionam ca i s-a pus in vedere respectarea prevederilor H.C.L.M. 31/2004 privind intretinerea si circulatia cainilor cu stapan pe teritoriul Municipiului Arad si ca in termen de 24 de ore sa dezafecteze cusca cainelui din casa scarilor.
In data de 29.03.2011 in jurul orelor 18:00 politistii locali s-au deplasat din nou la domiciliul reclamatului si au constatat faptul ca acesta a demolat cusca cainelui si a facut curatenie in acel loc.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3537 din data: 17-02-2011 pusa de Motoarca Dan : · As dori sa intreb motivul care ati asfaltat spatiul verde din fata blocurilor U1-U2 din Piata UTA
|
Raspuns din data de 18-03-2011 : Stimate domn,
Urmare a sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Avand in vedere lucrarile din cadrul obiectivului de investitii "Transport Urban in Municipiul Arad", Primaria Municipiului Arad prin Serviciul Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre a extins reabilitarea trotuarului si in zona din fata blocurilor U1-U2 cu scopul de a finaliza amenajarea zonei UTA.
Zona verde la care faceti referire in sesizare era o zona cu pamant pe care se parca ilegal, masinile astfel parcate se deplasau pe trotuar generand praf si noroi, colmatand in final gurile de scurgere din jur.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3534 din data: 17-02-2011 pusa de Utui Bogdan : · Buna ziua,
Va scriu in legatura cu locurile de parcare create in zona Furtuna din cartierul Aurel Vlaicu.
Exista si alte zone din acelasi cartier unde se pot construi asemenea parcari, la fel scoase la licitatie, si la fel de necesare, ma refer aici la zona din spatele blocurilor de pe str. Ursului, unde locurile care ar trebuie atribuite (destinate) tuturor locatarilor care doresc acest lucru, locurile sunt in schimb ocupate in mod abuziv si ilegal doar de o parte a locatarilor care au construite garaje fara autorizatii fiindca nu exista niciun fel de placuta cu nr. pe ele si pe alte locuri s-au construit gradini improvizate.
Nu ma deranjeaza ca ele exista, dar sunt ilegale si nu beneficiaza in mod egal totii proprietari de aceasta suprafata, astfel nu exista democratie.
De ce cred ca zona e potrivita pentru parcari? Pentru ca deja exista un parc si va multumim pentru acest lucru, dar revenind exista locuri in Arad unde nu mai exista posibilitatea construirii de parcarii iar masinile sunt parcate pe trotuarele strazilor si asa inguste, la fel ca si in acest caz, dar mai ales in zilele ploiase, tot noroiul de pe rotile masinilor ajunge si pe celelalte strazi si drumuri principale ale orasului, iar de aici incolo nu e deloc bine.
Astfel va scriu aceste randuri in speranta ca analizati posibiliatea construirii de locuri de parcare pentru a unui nr. de peste 30 de masini, locuri de parcare de care sa beneficieze mai multi locatari de cat in prezent si in special in mod legal, bineinteles contribuind la bugetul local platind pentru locul de parcare.
Va multumesc anticipat. Cu respect, Utui Bogdan
|
Raspuns din data de 18-03-2011 : Stimate domn,
Urmare a sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
In functie de fondurile disponibile pe anul 2011, Primaria Municipiului Arad va programa si executa lucrari de amenajare a parcarilor din spatele blocurilor de pe strada Ursului.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3528 din data: 15-02-2011 pusa de RUS MARIOARA : · In curtea interioara a blocului A11 la scara C sunt 2 copaci care necesita toaletare.Cui trebuie sa-i adresez o cerere pentru a se rezolva? Exista posibilitatea de a primi pamant si eventual gard viu pentru spatiul verde?Multumesc
|
Raspuns din data de 01-03-2011 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Lucrarea de toaletare a arborilor care fac obiectul adresei dumneavoastra va fi efectuata in cursul lunii martie 2011, de catre operatorul specializat in spatii verzi.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|